Hodnocení: Papaguy Bar & Grill v Lanškrouně se zaměřuje na moderní gastronomii s využitím lokálních surovin. Poloha mimo centrum města se zdá na první pohled značným handicapem, ale navzdory této skutečnosti si sem hosté cestu dokážou najít, protože v pátek v podvečer je restaurant zaplněn téměř do plné kapacity. Být slunečno a teplo část hostů by bezpochyby dala přednost venkovnímu posezení, v pošmourném deštivém odpoledni však všichni míří dovnitř, kde se jim nabízí útulné domácké prostředí, navíc s krbem. Návštěvník se tu od první chvíle cítí dobře a uvolněně. Vytkl bych snad jedině typický nešvar českých restaurací, a to nefungující „svíčkování“. Když už se totiž někdo obtěžuje dát na stůl dekoraci se svíčkou, je tristní, že ji nezapálí. Z mého pohledu je to promarněná investice a co hůř, působí to nevkusně a diletantsky. Obsluha je milá, snaživá a usměvavá, jen jí chybí některé základní profesní návyky. Některé chyby jde přehlédnout a odpustit, u jiných je to už s akceptací mnohem obtížnější. Jako první přede mě staví letní okurkovou polévku s podmáslím, červenou řepou a koprem, doplněnou bramborou pečenou ve slupce. První překvapením je barva: namísto zelené je polévka červeno-fialová. Druhé ohromení následuje vzápětí: jde o studenou polévku a jediný prvek, který se teplotnímu schématu vymyká je pečená brambora. Překvapivě jako celek to funguje velmi dobře, ba až skvěle. Základem je kvalitní zeleninový podklad, doplněný extra přísadami: vajíčko, brambora, kopr. Stačí málo a je z toho velký koncert, který zní v uších ještě dlouho poté, co je sklizeno ze stolu. S hlavním chodem se nicméně dostavuje skepse: mám chuť na rybu, ale nejsem přesvědčen, že v podniku tohoto typu mi nabídnou dostatečně kvalitní rybí pokrm. Navíc, kromě grilovaných makrel v salátech je k dispozici jen filírovaný steak z tuňáka. Přesto jdu do toho. Do objednávky ještě přidávám česnekové brambory se slaninou a česnekový jogurtový dip. K mému ohromení se spolu jednotlivé složky nejenom snesou, ale dokonce i kooperují. Maso je nádherně dochucené, brambory už jsou pravda malinko spálené, zato obloha a dip jsou doslova parádní ve všech směrech. Ve sklenici mám Sauvignon blanc 2022 z vinařského domu Verýskových, které je k tomuto chodu, když ne ideální, tedy alespoň odpovídající jeho naturelu. Na závěr přichází tiramisu s výbornou espresso kávou. Samotný dezert hyzdí snad jen šlehačka, která za žádných okolností nedrží tvar. Papague Bar&Grill bych asi neoznačil za nejlepší restaurant na světě, ale rozhodně má potenciál a je tu příjemně a pohodově. V některých aspektech dokonce dokáže příjemně překvapit.
Datum návštěvy: 12.6.2026

Menu
Polévka: Letní okurková s podmáslím, červenou řepou a koprem, podávaná s bramborou pečenou ve slupce
Hl.chod: Filírovaný steak z tuňáka obalený v sezamu, pečené brambory se slaninou, česnekový jogurtový dip
Zákusek: Tiramisu se šlehačkou
Nápoje: Víno Verýsek Sauvignon blanc 2022
Nápoje: Minerální voda Mattoni jemná
Nápoje: Káva espresso lungo s mlékem




Žádné komentáře:
Okomentovat