Hodnocení: Restaurace Maniny v Lanškrouně svou polohou mimo centrum města v Žichlínském předměstí neláká náhodné kolemjdoucí, ale sází spíše na jméno, velké porce a nízké ceny. Je ostatně jedinou restaurací, které má v Lanškrouně poutače a poměrně masivní reklamu. Charakter zájezdního hostince pak vystupuje o to více, že jídelní lístek je vpravdě bohémský, od žabích stehýnek a žraločích steaků, přes bramboráky, těstoviny, pokrmy z hovězího, vepřového, kuřecího a krůtího masa, až po pizzu, kebab, hamburgery, sushi a jako třešničku na dortu masová korýtka, u nichž už hřích obžerství zcela ztrácí na významu. Nedovedu si představit, jak tohle všechno udržují v odpovídající kvalitě, o čerstvých surovinách nejspíš nemůže být ani řeč. Nepříliš hezký a - nebál bych se říct - neútulný interiér vyvažuje prostorná zastřešená letní zahrádka s pískovištěm a atrakcemi pro děti. Je tu i mohutná venkovní kuchyně, takže si dovedu představit letní grilovačky, při nichž pivo a víno teče proudem. Obsluha je zcela originální a osobitá. Na jedné straně emo jako z katalogu, na straně druhé venkov ve své nejryzejší podobě. Jsou ale krásně sehraní a nic tu nevázne. Protože v této restauraci nemám odvahu pouštět se do gurmánských experimentů, volím tradiční kulajdu a těstoviny ala Italia. Polévka je hustší a také lehce sladší, než bych si představoval, ale v konečném účtování ji i přesto přiznávám plusové body. S těstovinami je to mnohem horší. Obrovská závěj nastrouhaného sýra zakrývá gumové penne a stejně houževnaté kuřecí kousky, mezi nimiž se krčí hrstka žampiónů. Plátek okurky a půlměsíček rajčete se snaží povznést estetiku pokrmu, ale je to marná snaha. Tohle jídlo má jediný účel: zaplnit prázdný žaludek. Rozlévané Chardonnay z Habánských sklepů je standard bez jakékoli přidané hodnoty, nepovznáší ho ani způsob servírování. Na závěr jsem si objednal klasické malé espresso, ale je jasné, že velikost evidentně chápeme každý jinak. Kotel, který dostávám, dává vzpomenout na doby dávno minulé a dnes již téměř zapomenutého klasického „turka“. Restaurace Maniny je velkovýrobna jídla v duchu rychle, levně, hodně. Neříkám, že je to špatně, klientelu tu určitě mají bohatou, já ale půjdu hledat gastronomické zážitky někam jinam.
Datum návštěvy: 13.6.2026

Menu
Polévka: Kulajda
Hl.chod: Penne ala Italia (penne, smetana, kuřecí maso, žampióny)
Nápoje: Víno rozlévané Habánské sklepy Chardonnay
Nápoje: Minerální voda Rajec jemně perlivá
Nápoje: Káva espresso lungo s mlékem



Žádné komentáře:
Okomentovat